technika diamentowa

Sprawdź naszą ofertę:

wiercenie w betonie
wiercenie w betonie »
cięcie betonu
cięcie betonu »
kucie betonu
kucie betonu »
frezowanie betonu
frezowanie betonu »
szlifowanie betonu
szlifowanie betonu »
wklejanie kotew
wklejanie kotew »

Technika diamentowa to wykorzystanie narzędzi metaliczno-diamentowych do cięcia, wiercenia oraz obróbki materiałów. Polega na zastosowaniu diamentu syntetycznego do produkcji segmentów, w które wyposażane są narzędzia takie jak piły, wiertła, frezy, tarcze szlifierskie oraz inne. Zastosowanie diamentu związane jest z jego właściwościami, a przede wszystkim jego twardością. Diament jest najtwardszym z minerałów w 10 stopniowej skali Mohsa, która charakteryzuje odporność na zarysowania materiałów twardszych przez minerały bardziej miękkie. Diament zajmuje 10 pozycję, a więc zarysować można go jedynie drugim diamentem.

Historia wykorzystania diamentu jako materiału narzędziowego nie jest zbyt długa. Rozwój rozpoczyna się w okresie po drugiej wojnie światowej. Wcześniejsze wykorzystanie diamentu dotyczą przełomu XVIII oraz XIX wieku, kiedy to diament wykorzystywano do drążenia skał oraz końca XIX wieku, kiedy to skonstruowano pierwszą piłę diamentową. Rozwój zastosowań związany był z opanowaniem produkcji diamentu syntetycznego oraz rozwojem metalurgii. Zakończone sukcesem prace nad produkcją diamentów syntetycznych prowadzono w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

W technice diamentowej niezmiernie ważny jest właściwy dobór narzędzia diamentowego, na który wpływ mają różnorodne czynniki. Podzielić można je na dwie zasadnicze grupy, tj. właściwości obrabianego materiału oraz warunki obróbki. Przez właściwości obrabianego materiału rozumieć należy przede wszystkim jego twardość i właściwości ścierne. Warunki obróbki to głównie prędkość obrotowa narzędzia, wydajność chłodzenia oraz samą wydajność prac. Czynniki te wpływają zarówno na kształt narzędzia oraz na skład i strukturę segmentów metaliczno-diamentowych.

Segmenty składają się z diamentu oraz metalicznej osnowy. W procesie produkcyjnym wmieszane proszki diamentu oraz osnowy poddawane są prasowaniu na zimno i spiekaniu, prasowaniu na gorąco lub prasowaniu na zimno i na gorąco. W narzędziach metaliczno-diamentowych niezmiernie ważny jest wybór właściwości osnowy. Powinna ona jak najdłużej utrzymywać cząstki diamentu oraz zużywać się z szybkością dostosowaną do szybkości zużywania się cząstek diamentu. Zużywająca się osnowa musi umożliwiać wypadanie zużytych oraz odsłanianie się nowych cząstek, co zapewnia samoostrzenie się narzędzia.